شرکت دانش بنیان تولید کننده دستگاه ایکس ری کانتینری با تولید سالانه ۳۰ دستگاه در کشور، برای صادرات این محصول به کشورهای آفریقایی و سوریه نیز برنامه دارد.

علی داوری دولت‌آبادی، مدیرعامل شرکت تولید کننده ایکس ری کانتینری در مورد این طرح به خبرنگار مهر گفت: این دستگاه مجموعه‌ای از سخت‌افزارها و نرم‌افزارهای با فناوری بالا را در خود جای داده است.

وی ادامه داد: سازوکار دستگاه‌های بازرسی کانتینری کالا متشکل از یک شتاب دهنده خطی برای تولید اشعه و یکسری آشکارساز جهت دریافت اشعه عبوری از هدف و سیستم پردازش تصویر است.

دولت آبادی بر توجه بیشتر به منظور استفاده از این فناوری در مرزهای کشور تاکید کرد و گفت: تأمین ۸۰ درصد از دستگاه بازرسی ایکس‌ری کانتینری این مرزها بر عهده این شرکت است.

توان تولید ۳۰ سامانه ایکس ری کانتینری در سال

مدیر شرکت گفت: در حال حاضر توان فنی برای تولید سالانه ۳۰ دستگاه را داریم اما برای ساخت، نیازمند زیر ساخت‌هایی همچون محل تولید هستیم زیرا تولید اشعه ایکس نیاز به حفاظت پرتویی برای تست دارد به همین دلیل برای تولید این میزان دستگاه باید سرمایه مورد نیاز تأمین شود.

دولت ابادی با اشاره به میزان نیاز کشور به ۳۰۰ دستگاه بازرسی ایکس‌ری کانتینری گفت: در کشور مرزهای مختلفی مانند مرزهای ستاد مبارزه با قاچاق کالا، مرزهای کشوری و گلوگاه‌های پلیس مبارزه با مواد مخدر وجود دارد که می‌توانند از دستگاه بازرسی ایکس‌ری کانتینری استفاده کنند.

وی تاکید کرد: تاکنون تولیدکننده‌ای در کشور برای تولید این دستگاه‌ها وجود نداشته و ۵ مرز نیز از نمونه چینی استفاده می‌کردند.

مدیر شرکت با بیان اینکه تفاوت عمده ما نسبت به نمونه چینی قیمت مناسب و خدمات پس از فروش است، اضافه کرد: پس از قرارداد گمرک شهید رجایی در یک مزایده برای گمرک ۳۰ نقطه از مرزهای کشور شرکت کردیم که ۶ مرز در این مزایده به ما سپرده شد.

برنامه صادراتی سامانه ایکس ری کانتینری

دولت ابادی در مورد بازار صادرات این محصول، به مذاکرات در حال انجام با سوریه و کشورهای آفریقایی اشاره کرد و گفت: اما قراردادی که به تازگی منعقد کردیم تجهیز گمرک شهید رجایی به این کانتینر است.

وی با بیان اینکه برای تولید ایکس ری از صندوق نوآوری و شکوفایی ۹.۵ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردیم که تاکنون ۸.۹ میلیارد تومان آن پرداخت شده است، گفت: دستگاه بازرسی ایکس‌ری کانتینری برای بازرسی از کامیون‌های حمل بار، انواع کانتینر، انواع خودروهای سنگین و سبک به کار می‌رود.

وی افزود: به واسطه این سامانه امکان تصویربرداری در دو سطح انرژی ۹ و ۶ مگاالکترون ولت و در نتیجه استخراج تصویر رنگی فراهم می‌شود.

وی با بیان اینکه سیستم‌های بازرسی با استفاده از پرتوهای الکترومغناطیسی به ویژه پرتو ایکس نقش اساسی در سیستم‌های امنیتی دارند، به طوری که مراکز مرتبط با حمل و نقل، دستگاه‌های دولتی، گمرک و مرزهای وروی و خروجی می‌توانند به وسیله آن از قاچاق کالا جلوگیری کنند گفت: افزایش حجم مبادلات تجاری ناشی از گسترش همکاری‌های اقتصادی بین‌المللی و همچنین حرکت به سمت توسعه یافتگی و ورود به عرصه تجارت جهانی موجب افزایش تردد می‌شود که این نیاز به سیستم‌های حمل و نقل را بیش از پیش بیشتر می‌کند.

وی با بیان اینکه سیستم‌های بازرسی با وجود استفاده از پرتوهای ایکس و غیره، محیطی کاملاً امن را برای افراد مرتبط با آنها ایجاد می‌کنند که از لحاظ اقتصادی کاملاً مقرون به صرفه هستند، گفت: این محصول تأثیر زیادی در کاهش زمان بازرسی‌ها در مبادی ورودی نظیر فرودگاه‌ها و گمرک‌ها دارد.

منبع خبر : خبرگزاری مهر

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید