محصولات رومینا دانش پارتاک

ضدعفونی کننده بندناف

عفونت بندناف از شایع‌ترین دلایل بیماری در بدو تولد گوساله می‌باشد. سالانه تعداد زیادی گوساله تازه متولد شده به‌ خاطر عدم ضدعفونی کردن به‌ موقع بندناف، دچار انواع آلودگی‌های باکتریایی شده که در نهایت منجر به مرگ گوساله می‌شود. بنابراین ضدعفونی کردن بندناف گوساله در بدو تولد، نقش بسیار مهمی در پیشگیری از بروز عفونت های مختلف، و جلوگیری از بروز بیماری های مختلف در آینده دارد.

بندناف تا یک هفته پس از تولد خشک می‌شود اما تا پیش از آن تماس بندناف با هر گونه ماده آلوده‌ای می‌تواند منجر به عفونی شدن بدن گوساله شود.
پس از تولد، هر کدام از قسمت‌های بندناف که با آلودگی تماس پیدا کند دچار تورم شده و به دنبال آن ممکن است موجب تورم ناف، سیاهرگ و یا سرخرگ نافی و حتی مجرای اوراکوس شود.
پس از بدنیا آمدن گوساله به مدت حداکثر یک هفته  بعد، بند ناف گوساله باید خشک شود در غیر این صورت امکان ورود انواع باکتری‌ها به داخل بدن دام و بیماری هایاحتمالی شده که نهایتا منجر به لاغر شدن، کاهش اشتها و در موارد شدیدتر مرگ گوساله مشاهده می شود.

درمان عفونت های بند ناف در گوساله، وقت گیر و  پرهزینه می باشند، از این رو پیشگیری از مشکلات بند ناف در مورد گوساله های تازه متولد شده بسیار حائز اهمیت می باشد.

به طور معمول جهت پیشگیری از عفونت بند ناف گوساله ها از تنتور یُد و کلروهگزیدین استفاده می شود که از لحاظ ایمنی مناسب نبوده و ممکن است اثرات جانبی زیادی داشته باشد.
استفاده از ترکیبات گیاهی ایمن و بی خطر با از بین بردن باکتری‌های عامل عفونت بندناف گوساله، می تواند از بروز این عفونت‌ها جلوگیری نموده و خطرات ناشی از مصرف ضدعفونی کننده‌های حاوی ید و کلر را ندارد.
مدتهاست که ید به عنوان یک ضدعفونی کننده موثر برای از بین بردن باکتری ها، مهارکننده و یا جلوگیری کننده از رشد باکتری ها شناخته شده است. با این حال، به دلیل فشار بخار بالا که منجر به از دست دادن بیش از حد ید آزاد در هنگام استفاده برای کنترل میکروارگانیسم‌ها می‌شود، نمی‌توان آن را به شکل آزاد و به طور موثر استفاده کرد. ضمنا ترکیبات حاوی ید، در صورت مجاورت با هوای محیط، از میزان ید آن کاسته و در نهایت ماده موثره این ترکیبات ضدعفونی کننده کمتر شده و عملکرد نامطلوبی را به دنبال خواهد داشت.

هربافیل یک ضدعفونی کننده جدید متناسب با علم نوین و با استفاده از مواد اولیه بومی و با تکنولوژی روز دنیا بر پایه ترکیبات گیاهی طراحی شده است. این محصول  دارای اثرات خشک کنندگی و ضد میکروبی بالایی بوده که بند ناف گوساله را در مواجهه با انواع میکروب‌ها ضدعفونی و خشک می نماید.

هربافیل (ضدعفونی کننده گیاهی بند ناف):
هربافیل، از عصاره فراوری شده چندین گیاه دارویی تشکیل شده است، برای انتخاب ترکیبات موجود در این فرآورده، شش مکانیسم کلی هدف گذاری شده است:
1) به عنوان گند زُدا و ضدعفونی کننده دام قابل استفاده باشد.
2) مهار کننده آنزیم‌ها و پروتئین‌های اختصاصی شناخته شده از باکتری ها (استافیلوکوکوس ارئوس، باسیلوسها ، استرپتو کوکوس، اشرشیا کولی،کلبسیلا ) و قارچ ها.
3) مهار کننده آنزیم باکتری های مقام بیماری زا و عفونت های باکتریایی در دام (عفونت بند ناف گوساله) و جلوگیری از پیشرفت بیماری
4) مهار کننده فعالیت باکتریایی و جلوگیری از بروز التهاب بافت بند ناف. ترکیبات مؤثر موجود در این فرآورده شامل: تيمول، كارواكرول بیوفلاونوئیدها، پروآنتوسیانیدین‌ها، کاتچین‌ها‌، آلکالوئیدها، ترپنوئیدها و ترکیبات پلی فنولیک است که بر اساس مکانیسم های فوق و به شکل سینرژیک می توانند در کنترل و بهبود عفونت بند ناف مؤثر واقع شوند.

نحوه استفاده از محصول:
برای ضد عفونی کردن بند ناف گوساله تازه متولد شده باید تمامی بخش های بند ناف را در این محلول های ضد عفونی به مدت 3 تا 5 ثانیه غوطه ور کرد (حداقل 2 بار در روز). از ضدعفونی شدن تمام بخش های بند ناف مطمئن شوید.
توصیه می شود ضد عفونی کردن بند ناف در روز دوم پس از تولد نیز تکرار شود.

ویژگی های فیزیکی محصول:
* مایع اسمولالیته: Osm / kg 1000-650
* رنگ: قهوه ای مایل به قرمز
* pH: قلیایی
* قابلیت خشک کردن بافت بندناف و جلوگیری از رشد میکروارگانیسم ها
* حاوی عصاره های گیاهی آنتی اکسیدان و آنتی میکروبیال قوی در محلول
* ایمن برای استفاده در گوساله
* بدون عوارض جانبی برای پوست حیوان و انسان
* بدون خطرات زیست محیطی

طبق آزمون های انجام شده، مشخص شد که ماده ضدعفونی می تواند جایگزین مناسبی برای تنتوریُد 7٪ برای آغشته کردن ناف گوساله های تازه متولدشده جهت جلوگیری از عفونت و همچنین خشک شدن بقایای ناف آنها باشد.