محصولات رومینا دانش پارتاک

بلوس کلسیمی

تب شیر یا هیپوکلسمی از جمله مهمترین بیماری های متابولیکی است که معمولا پس از زایمان و به واسطه تولید آغوز بالا در گاوهای تازه زا بروز پیدا می کند. در این بیماری بسته به عوامل مختلف، با درجات مختلفی کلسیم خون کاهش یافته و حیوان قادر به جایگزینی کلسیمی که از طریق آغوز و شیر از دست‌ رفته، نمی‌باشد. هیپوکلسمی معمولا بر اساس غلظت کلسیم موجود در سرم خون  به دو نوع تحت بالینی (Ca < 8.5 mg/dl) و بالینی (Ca < 6 mg/dl) و دسته بندی می شوند. به دلیل آنکه هیپوکلسمی تحت بالینی به سادگی قابل تشخیص نمی باشد و احتمال وقوع آن نیز در گله های گاو شیری بسیار بالاتر می باشد (معمولا 65% از گاوهای تازه زا)، بیماری ها و ناهنجاری‌های پس از زایش نیز بیشتر رخ خواهد داد و سلامت دام را به خطر می اندازد. به همین خاطر لازم است تا راهکاری جهت تامین کلسیم مورد نیاز گاوها پس از زایمان اندیشیده شود.
یکی از این راهکارها، استفاده از بلوس های کلسیمی (حاوی کلسیم، حاوی کلسیم و منیزیم، اتوکیلاته و …) می باشد که با استفاده از تکنولوژی روز دنیا طراحی و تولید شده است.

مزایای استفاده از بلوس کلسیمی:

  • استفاده از یک بلوس جهت تامین و رفع نیازهای کلسیمی گاوهای تازه زا
  • دارای پوشش خاص جهت جلوگیری از آسیب به بافت تنفسی گاوها و همچنین کنترل حلالیت در محیط شکمبه
  • دارای ترکیبات کیلاته کننده جهت افزایش جذب کلسیم در محیط شکمبه
  • افزایش همزمان غلظت کلسیم، فسفر و منیزیم در خون


طریقه مصرف:
پس از زایش گاو یک یا دو عدد بلوس کلسیمی بطور همزمان، توسط اپلیکاتور مخصوص به گاو خورانده شود تا غلظت مناسبی از کلسیم را  در مدت 24 ساعت به طور پایدار حفظ کند. در صورت نیاز با توجه به نظر دامپزشک، می توانید بلوس سوم را 12 تا 24 ساعت پس از زایش استفاده نمایید.

طریقه نگهداری :
بلوس ها را در جای خشک و خنک و در دمای کمتر از 25 درجه سانتی گراد نگهداری کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید