گاو هلشتاین یکی از برجسته ترین نژاد های گاو شیری در دنیا است که به عنوان محبوب ترین نوع گاو در تولید لبنیات محسوب می شود.

برگزاری جشنواره هایی از جمله جشنواره گاو اصیل هلشتاین نیز می تواند زمینه افزایش توان علمی و عملی کشور در پرورش گاو هلشتاین و آشنایی مردم با فرآورده‌های لبنی و ترویج مصرف شیر را فراهم کند. به همین منظور به سراغ مهندس قاسمعلی حسن زاده مديرعامل شرکت تعاونی کشاورزان و دامپروران صنعتی وحدت اصفهان رفتیم تا نظر ایشان را در این رابطه جویا شویم.

 

سوال: بنظر شما جایگاه جشنواره گاو هلشتاین و تاثیر آن در بین دامداران در کجا قراردارد؟

جشنواره گاو هلشتاین یک نمایش بسیار زیبا،تخصصی و فنی از یکسری دام های برجسته می باشد که شرکت کنندگان در جشنواره می توانند در جهت توسعه‌ و بهینه کردن دام و دامداری خود بهره کافی را ببرند و نیز قادر به شناخت دامداری های صنعتی در جهت خرید و تامین تلیسه مورد نیاز خود خواهند بود. فلذا جشنواره می تواند از جایگاه و اهمیت ویژه ای برخوردار باشد.

 

سوال:نظرتان در خصوص اهمیت برگزاری سومین جشنواره در سطح استانی و ملی را بفرمائید؟

نظر به اینکه از آخرین جشنواره قبل بالغ بر هیجده سال می‌گذرد،برگزاری جشنواره در حال حاضر سبب رشد دامدار و توسعه دامداری با بهره گیری از علم روز ارائه شده،استفاده از ژن برتر،تبادل اطلاعات و مشاهده دام های برتر حاضر در جشنواره می تواند حائز اهمیت باشد و از دیگر سوی سبب آشنایی بیشتر خانواده ها با این صنعت و تشویق جوانان جهت تحصیل دانشگاهی در رشته علوم دامی خواهد شد.

 

سوال:آیا با برگزاری جشنواره بطور سالانه یا هرچندسال یکبارموافق هستید؟

بنده با برگزاری جشنواره بطور سالانه بدلیل هزینه های بالا و سختی کار و اینکه ممکن است دامداران تمایل به شرکت نداشته باشند موافق نیستم اما پیشنهاد من هر پنج سال یکبار است.

 

سوال:آیا سابقه شرکت در جشنواره قبلی را داشته اید؟

خیر سابقه حضور نداشته ام.

 

سوال:بعنوان صحبت پایانی پیشنهاد و چالش‌های برگزاری جشنواره را کوتاه اعلام‌ بفرمایید؟

بنظر من یکی از چالش‌های پیش رو فقدان رسانه و نبود اطلاع رسانی مستمر در طول سال است که منجر به عدم آشنایی کامل عموم مردم با این قبیل جشنواره ها می شود و پیشنهاد میکنم شرایط برگزاری را طوری فراهم کنیم که علی رغم استقبال بالای مردم از جشنواره،خانواده ها نیز بتوانند با دامهای صنعتی و رعایت اصول کاملا بهداشتی در نگهداری دام ها، خوراک آنها و دیگر موارد از نزدیک آشنا شوند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید